Brambory jsou oblíbenou zeleninou v české kuchyni. Ročně jich každý z nás sní až 70 kg! Brambory jsou bohaté na vitamín C, draslík a škrob. Dají se upravit různými způsoby, jako příloha, polévka, placky nebo zapečené pokrmy. Pokud si brambory pěstujete na vlastní zahradě, máte jistotu jejich kvality a chuti. Ale víte, kdy je ten správný čas na sklizeň a jak je uskladnit, aby vydržely co nejdéle?
Kdy sklízet brambory?
Čas sklizně brambor závisí na odrůdě, kterou pěstujete.
Existují různé typy brambor podle doby zrání:
- Velmi rané (90 až 110 dní)
- Rané (110 až 120 dní)
- Polorané (120 až 130 dní)
- Polopozdní (130 až 145 dní)
- Pozdní (nad 145 dní)
Rané brambory se sklízejí, když jsou jejich listy ještě zelené, po odkvětu rostlin. Mají tenkou slupku a obsahují méně škrobů a více vody.
Jsou vhodné k rychlé spotřebě, protože se nedají dlouhodobě skladovat.
Pozdní brambory se sklízejí, když je nať žlutá, seschlá a polehává. Mají silnější slupku a obsahují více škrobů a méně vody. Jsou vhodné k uskladnění na zimu.
Obecně platí, že brambory se sklízejí zhruba 12 až 14 týdnů po výsadbě. Tento čas se liší v závislosti na nadmořské výšce a klimatických podmínkách. Pokud chcete získat maximum výnosu, můžete si zkusit zjišťovat stav brambor pravidelně. Pokud se rostliny začnou usychat, pravděpodobně je čas na sklizeň.
Jak sklízet brambory?
Brambory sklízejte nejlépe za slunného počasí nebo polojasna, kdy je země proschlá. Na pole se nevydávejte při dešti nebo tehdy, když je půda nadměrně mokrá. Dejte si také pozor na teplotu půdy. Ta by při sklizni neměla klesnout pod 8 °C.
Při sklizni malé plochy vám postačí motyka nebo rycí vidle. Na větším pozemku se vyplatí použít traktůrek s vyorávací radlicí.
Neměli byste kopat silou, aby jste je nepoškodili. Pokud používáte mechanizaci, vyorávejte vždy co druhou brázdu, brambory posbírejte a pak dokončete zbytek pole. Hlízy si nebudete zahrnovat hlínou.
Jak uskladnit brambory?
Sklizené brambory očistěte od hlíny a vytřiďte je podle velikosti a kvality. Zelené nebo nahnilé hlízy neskladujte. Pokud jsou některé brambory poškozené, zpracujte je přednostně. Rozhodně hlízy neperte, přes zimu by se zkazily.
Ještě než je uskladníte na stálé místo, vyplatí se vám je nechat na cca dva týdny tzv. vydýchat v temné a dobře větrané místnosti s teplotou kolem 17 °C. Tím se zahojí drobná poranění na slupce a zvýší se odolnost proti hnilobě.
Poté je možné brambory uložit k dlouhodobému skladování ve sklepě, kde je teplota mezi 4 až 6 °C. Brambory by měly být chráněny před světlem, vlhkostí a mrazem. Můžete je uskladnit v bednách, pytlích nebo koších. Pravidelně je kontrolujte a odstraňujte zkažené nebo naklíčené hlízy.
Brambory obsahují glykoalkaloid solanin, který může být jedovatý, pokud se brambory zezelenají nebo naklíčí. Solanin se nachází v celé rostlině, včetně hlíz, ale v zelených částech je jeho koncentrace nejvyšší. Pokud najdete zelené brambory, raději je vyhoďte nebo je použijte jako krmivo pro zvířata.
V našem e-shopu si můžete zakoupit zemědělské stroje Bomet. Můžeme vám například doporučit Vyorávače brambor nebo stroje na přípravu půdu.
Zdroje článku:
Harvesting Potatoes: How And When To Dig Up Potatoes | Gardening Know How [online]. [cit. 23. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/potato/how-and-when-to-harvest-potatoes.htm
Harvesting potatoes: when & how - Plantura [online]. [cit. 23. 02. 2024]. Dostupné z: https://plantura.garden/uk/vegetables/potatoes/harvesting-potatoes