Jak krmit koně v podzimním období?
Podzim je v našich zeměpisných šířkách specifické období, které se zásadně promítá do managmentu chovu koní. Důvodem této podstatné změny je postupné stárnutí pastevních porostů, druhová změna bylin, které v těchto podmínkách krátkých dnů rostou a také změna poměru cukrů a vlákniny. Tato změna je na úkor cukrů ve prospěch vlákniny (zvyšuje se zastoupení celulózy, hemicelulózy, ligninu a kutinu v rostlinných pletivech).
Zjednodušeně řečeno se travní porost v tomto období stává hůře stravitelným, koně tráví méně času na pastvě a jejich krmné dávky se stávají více závislé na sušených s konzervovaných krmivech. U mladých travních porostů může být stravitelnost organické hmoty až 90%, s postupným vegetačním stárnutím klesá až na 40%, což je téměř o polovinu. Velmi rozdílně se tato změna manifestuje do krmných dávek sportovních, chovných nebo hobby koní.
Krmení sportovních koní
Sportovní koně tráví obecně velmi málo času na pastvě, pokud se pohybují ve volném prostoru je to většinou pouze na krátký čas nebo na omezených prostorech, nebo kolotočích.
Jejich krmné dávky se většinou po celý rok beze změny skládají z jadrné části Energys® granule Standard nebo Extra, müsli Dynamix, Coldmix či Herbic nebo Mash + oves.
Krmíme také z konzervovaných objemových krmiva tzn. sena nebo řezanky (popř. senáže, která se ale většinou krmí až v zimě).
Krmné dávky sportovních koní jsou po celý rok stabilní a většinou se s pastevní sezonou nemění. Pastevní porost pro ně netvoří většinou více než 10-20% krmné dávky a proto změna pastevních porostů jejich management krmení příliš neovlivňuje.
Chovní a hobby koně
Chovné a hobby koně v pastevních chovech a pastevních ustájeních 24/7 popř. v kombinovaných ustájeních 12/12 nebo 8/16 apod. jsou touto změnou ročního období zasažení velmi výrazně.
Zpravidla už v dubnu se vypouští na volné pastviny a pastevní porost u některých tvoří více než 70% krmné dávky v období od dubna do září. Velmi mladé porosty se v polovině léta po prvních sečích mění na průměrné a od září po 2. sečích (otavách) jsou už vyloženě porosty starými, které koním slouží víceméně pouze pro „zábavu“ při venkovním pobytu.
Pokud koně v období od září do listopadu (vždy musíme posuzovat podle srážek, počasí a nadmořské výšky pastviny) tráví na pastvině více něž 5 hodin, měli by mít už v ohradách připravené i seno a samozřejmostí je po celou dobu pastvy i čerstvá pramenitá voda.
Chovné koně (myšleno především klisny po ohřebení) by měly v období pastvy mít k pastvě i jadrná krmiva (Energys® Pony nebo ideálně v prvních třech měsících laktace Standard + oves), se začínajícím podzimem postupně i seno, hříbata by se měla začít k pastvě přikrmovat v období mezi 3-5 měsícem krmivem Energys® Baby, podle mléčnosti matek. Kobyly by se po zasušení měly vrátit z pastvin zpět na reprodukční krmné dávky (Energys® Pony nebo Relax v kombinaci s ovsem).
Mladé koně a hříbata
Mladé koně by po odstavu na podzim měly dostávat Energys® Baby a mačkaný oves + k tomu ideálně senáž nebo velmi kvalitní seno (může být i vojtěškové).
Odstav mladých koní je u nás zásadně zasažen i změnou ročního období.
Hříbata která se z jara narodí do čerstvé trávy jsou během léta většinou s matkami odchována pastevně. V době odstavu je paradoxně potkává více změn než pouze odstav od matky, ale nastává také nová socializace do stáda mladých koní. Ke všem těmto změnám přibude ještě změna krmiva v odchovně a přechod na suchá nebo konzervovaná objemná krmiva.
Z vícero odborných prací vyplývá, že po odstavu zažívá mladý kůň velmi náročné období, kdy na čas může stagnovat jeho růstová křivka a tuto ztrátu už kůň většinou nedožene.
Abychom zabránili dlouhodobějšími propadu nebo stagnaci růstové křivky u mladých koní je třeba začít krmit už před odstavem (ještě pod matkou) tzv. startérem Energys® Baby a oves. Většinou stačí dát hříběti pod kobylou jen malé množství tohoto startéru, krmit by se mělo odděleně od matky nebo z ruky.
Ve chvíli odstavu, kdy se hříbě stává mladým koněm, plynule pokračujeme krmením startéru (Energys® Baby a oves) aby křehká střevní mikroflóra dostává kontinuálně stejný druh jadrného krmiva a tím se stabilizovala.
Je to prevence jak před poklesem růstu, tak před komplikacemi a trávicími obtížemi (koliky, průjmy, zácpy, apod.).
Starter (Energys® Baby) bychom měli krmit minimálně celou první zimu po odstavu, až do nové trávy a pastvy. Ideální by bylo přidávat k němu i první zimu extrudovaný len (Energys® Omega) v množství cca 150 g/koně/den.
Sportovní a hobby koně
Hobby koně a sportovní koně do střední zátěže by na pastevním ustájení měli mít po celou dobu, minimálně však od srpna, alespoň 2x denně příkrm jadrnými krmivy (podle zátěže Energys® Pony, Relax, Standard nebo müsli Coldmix, Herbic nebo Fiber).
Starší koně bez zátěže nebo jen s mírnou zátěží by měli dostávat v období pastvy pravidelně alespoň 1x denně (ideálně navečer) namočená krmiva z řady Energys® NATURE (Cukrovkové řízky, Sladový květ, granulované otruby) nebo Energys® Mash, popř. krmivo Energys® Pony.
Od září by se tato dávka měla krmit už 2x denně. U starších koní s problematickým chrupem, nebo jinými chronickými onemocněními a metabolickými syndromy musíme tato krmiva přidávat 2x denně celoročně.
Příprava na zimní období
Začátkem září, u všech koní bez rozdílu, začínáme koně kondičně připravovat na zimu. Krmné dávky se připravují na zimní období, kdy nebude možné koně pást, nebude možné do krmných dávek zařadit čerstvý travní porost a teplota významně poklesne. To znamená, že do krmných dávek přidáme více kvalitního sena popř. senáže. V tomto období je samozřejmě nutné přidat i více vody, protože tato suchá objemná krmiva obsahují více sušinu (např. seno 85%) než travní porost (30% sušiny) a koně budou potřebovat, aby obsah tráveniny zůstal ve stejné konzistenci a nedocházelo při přechodu z pastvy na seno k zácpovým kolikám.
Z těchto důvodů, a také pro podporu metabolismu při výměně srsti z letní na zimní, je velmi vhodné koním přidávat do podzimní krmné dávky i lněné semeno extrudované (Energys® Omega).
Na podzim je také vhodné zařadit do krmných dávek detoxikační a zdraví podporující krmiva (Energys® Omega Gold – len a spirulina. Energys® Mash - probiotika, prebiotika, len), bylinné čaje (detoxikační, na dýchací potíže).
Müsli (Energys® Herbic) a také jaterní kůry z ostropestřce mariánského, můžeme přidat i více vitamínu C (šípky, jablka, mrkev, apod.).