Proč slepice kvokají?

Chov domácí drůbeže je spojen s mnoha zajímavostmi, mezi něž patří i kvokání slepic. Tento jev vyjadřuje slepičí mateřskou lásku a touhu po vysedění kuřátek. V tomto článku se dozvíte, jak rozpoznat kvokající slepici, jak se k ní chovat, a jak si vybrat nejlepší kvočnu pro vaše hejno.

Proč slepice kvoká

Jak poznat, že slepice kvoká?

Když slepice kvoká, prozradí se několika nápadnými znaky. Prvním znakem je hlasité a intenzivní kvokání, které neustává.

Slepice tím signalizuje, že je připravena se starat o své potomky a že je ochotná bránit své hnízdo před jakýmkoliv vetřelcem.

Dalším znakem je, že slepice se stává až neobyčejně agresivní a snaží se ochránit své hnízdo. Když se k ní přiblížíte, může na vás i zaútočit, klovat vás nebo vás pronásledovat. Slepice také vyhledává samotu, tmu a klid.

V našem obchodě si můžete zakoupit kvalitní krmiva značky Energys. Zároveň nabízíme i napáječky pro drůbež.

banner blog bovram

Často se uchýlí do nejzazšího kouta kurníku nebo si najde jiné skryté místo, kde si uspořádá hnízdo z peří, slámy nebo jiného materiálu. Slepice také přestává snášet vejce, přijímá málo krmení a vody a může jí i pelichat peří na hrudi. To vše jsou projevy, že slepice je v období kvokání a že se chystá vysedět si kuřátka.

 

Co dělat, když slepice kvokají?

Máte-li ve svém hejně slepice, které kvokají, můžete si vybrat, zda jim dopřejete jejich přirozenou touhu po mateřství, nebo jim ji odbouráte.

To závisí na tom, zda chcete mít kuřátka, nebo zda vám jde o snášku vajec. Pokud se rozhodnete pro kuřátka, musíte slepicím zajistit vhodné podmínky pro vysedění a péči o ně. To znamená, že jim musíte ponechat dostatek vajec, na kterých budou sedět, a to ideálně takových, které jsou oplozené kohoutem.

Pokud kohouta nemáte, můžete si pořídit cizí vejce od jiného chovatele. Dále musíte dbát na to, aby slepice měla klid, teplo a bezpečí. Musíte ji chránit před predátory, jako jsou lišky, kuny nebo psy, a před ostatními slepicemi, které by jí mohly rušit nebo ubližovat.

Musíte také pravidelně kontrolovat, zda slepice nevysedává na zkažených nebo prasklých vejcích, které by mohly ohrozit zdraví slepice i kuřátek. Pokud se rozhodnete, že nechcete mít kuřátka, a že vám jde o snášku vajec, musíte slepici z kvokání dostat. To můžete udělat několika způsoby, které se liší v míře zásahu do slepičího života.

Nejjednodušší je, že slepici odnesete z hnízda a vezmete jí všechna vejce, na kterých sedí. Tím jí dáte najevo, že její snaha je marná a že si nemá co vysedávat.

Pokud to nepomůže, můžete slepici oddělit od ostatních slepic a umístit ji do chladného a nepohodlného prostředí, například do králíkárny bez podestýlky nebo do bedny s pletivem na dně. Tím jí snížíte teplotu těla, která se v období kvokání zvyšuje, a způsobíte jí stres, který jí přeruší kvokání.

Tento způsob je ale pro slepici velmi nepříjemný a může jí ublížit. Existují i další, ještě drastičtější metody, jako je nechat slepici bez jídla a vody, zavěsit ji v pytli na strom, nebo ji vymáchat v sudu s vodou. Tyto metody jsou ale velmi kruté a nehumánní a nedoporučujeme je používat.

 

Jak si vybrat kvočnu pro vaše hnízdo?

Pokud chcete mít kuřátka, je důležité si vybrat vhodnou kvočnu, která bude schopná vysedět a vychovat své potomky.

Ne každá slepice je totiž dobrá matka. Některé slepice mají sklon ke kvokání potlačen šlechtěním, protože jsou určeny hlavně pro snůšku vajec.

Takové slepice jsou například Amroksky nebo Plymutky. Naopak některé slepice mají velmi silný mateřský instinkt a jsou ochotné vysedět i cizí vejce.

Takové slepice jsou například Hedvábničky nebo Orpingtonky. Ideální kvočna by měla mít následující vlastnosti:

  • Měla by být klidná, trpělivá a oddaná: měla by vydržet sedět na vejcích po celou dobu vysedění, která trvá asi 21 dní, a neopouštět je ani na krmení a napájení. Měla by také být věrná svému hnízdu a ne přeskakovat na jiná.
  • Měla by být pečlivá, starostlivá a ochranitelská: měla by se dobře starat o svá kuřátka, zahřívat je, krmit je, učit je, chránit je před nebezpečím a vést je za ostatními slepicemi. Měla by také být tolerantní k ostatním slepicím a kohoutovi a nebránit jim v přístupu k hnízdu a kuřátkům.
  • Měla by být zdravá, silná a odolná: měla by mít dobrou kondici, imunitu a vitalitu. Měla by být odolná vůči nemocem, parazitům a stresu. Měla by mít dobře vyvinuté prsní svaly a peří, které jí pomůže zahřívat vejce a kuřátka.

TIP na čtení:

Zdroje článku:

Why is the Rooster Crowing? - Backyard Chicken Advice [online]. [cit. 21. 12. 2023]. Dostupné z: https://www.thechickentractor.com.au/why-do-roosters-crow/

Why do roosters crow [online]. [cit. 21. 12. 2023]. Dostupné z: https://www.almanac.com/why-do-roosters-crow-10-riveting-facts-about-roosters