Nemoci u slepic: jaké se mohou objevit?

Nemoci u slepic jsou různého původu a závažnosti, a mohou ovlivnit jejich zdraví, výkonnost a kvalitu produkce. Některé nemoci jsou běžné a lehce léčitelné, jiné jsou vzácné a nebezpečné. V tomto článku se dozvíte více o nejčastějších nemocích slepic, jejich příznacích, léčbě a prevenci.

Nemoci u slepic

Mezi nejběžnější nemoci u slepic patří:

1) Rýma

Rýma je obecný název pro různá onemocnění dýchacích cest, která se projevují výtoky z nosních otvorů, kýcháním, kašlem a otíráním hlavy o peří a křídla. Rýma může být způsobena bakteriemi, viry, plísněmi nebo alergiemi.

Rýma snižuje nosnost a odolnost slepic, a může se šířit vzduchem mezi hejnem. Rýma se léčí podle původce, například antibiotiky, antivirotiky, antimykotiky nebo antihistaminiky. Prevence spočívá v dodržování hygieny, větrání, očkování a posilování imunity slepic.

banner blog bovram

2) Neštovice

Neštovice jsou virové onemocnění, které se projevuje bílými skvrnami nebo vředy na kůži, hřebenu, zobáku, očích nebo v ústech slepic.

Přenášejí kousnutím hmyzu, jako jsou komáři, blechy nebo vši. Neštovice způsobují bolest, svědění, ztrátu chuti k jídlu, snížení nosnosti a někdy i slepotu nebo smrt.

Neštovice se léčí lokálními mastmi, dezinfekcí, podporou hojení a zmírněním příznaků. Prevence spočívá v očkování, ochraně před hmyzem a izolaci nemocných jedinců.

3) Parazité

Parazité jsou cizopasní organismy, kteří se živí krví, tkáněmi nebo potravou slepic. Parazité mohou být vnější nebo vnitřní, a způsobují různé problémy, jako jsou anémie, hubnutí, průjem, záněty, alergie, snížení nosnosti nebo přenos jiných nemocí.

Mezi nejčastější parazity patří blechy, vši, čmelíci, perožrouti, peříši, zápeřníci, škrkavky, kokcidie, trichomony, tasemnice nebo měchovci.

Parazité se léčí speciálními přípravky, které se podávají do krmiva, do vody nebo na kůži. Prevence spočívá v čištění a dezinfekci kurníku, výběhu a nádob, v odčervování a ošetřování slepic a v omezení kontaktu s divokou zvěří.

Můžete například vyzkoušet přípravky na hubení čmemíků.

 

4) Kokcidióza

Kokcidióza je střevní choroba, kterou způsobují prvoci zvaní kokcidie. Kokcidie se usazují ve střevech slepic a poškozují jejich sliznici.

Projevuje se průjmem, krví ve stolici, hubnutím, apatií, dehydratací a sníženou nosností. Kokcidióza je velmi nakažlivá a může být smrtelná, zejména pro mladé slepice.

Léčí se antikokcidiálními léky, které se podávají do vody nebo krmiva. Prevence spočívá v dodržování hygieny, v omezení vlhkosti a přelidnění, v podávání krmných směsí s kokcidiostatiky a v posilování imunity slepic .

5) Newcastleská choroba

Newcastleská choroba je závažné virové onemocnění, které postihuje dýchací, nervový a trávicí systém slepic.

Projevuje dýchacími potížemi, výtoky z nosu a očí, kýcháním, kašlem, průjmem, křečemi, ochrnutím, kroucením hlavy, ztrátou rovnováhy a sníženou nosností.

Je velmi nakažlivá a má vysokou úmrtnost. Newcastleská choroba se léčí symptomaticky, podporou dechu, hydratace a výživy. Prevence spočívá v očkování, karanténě, dezinfekci a hlášení případů veterinární správě .

TIP na čtení:

Zdroje článku:

6 Most Common Chicken Diseases | Symptoms and Remedies | Manna Pro® [online]. [cit. 18. 12. 2023]. Dostupné z: https://www.mannapro.com/Top-6-Chicken-Diseases 

Common Infectious Diseases in Backyard Poultry - Exotic and Laboratory Animals - MSD Veterinary Manual [online]. [cit. 18. 12. 2023]. Dostupné z: https://www.msdvetmanual.com/exotic-and-laboratory-animals/backyard-poultry/common-infectious-diseases-in-backyard-poultry

Diseases of Poultry | Mississippi State University Extension Service [online]. [cit. 18. 12. 2023]. Dostupné z: https://extension.msstate.edu/agriculture/livestock/poultry/diseases-poultry