Kokcidióza je jedno z nejčastějších a nejnebezpečnějších onemocnění, které může postihnout chov králíků. Jedná se o parazitární nemoc způsobenou drobnými prvoky rodu Eimeria, kteří napadají buňky sliznice střeva nebo jater. Kokcidióza se projevuje sníženým příjmem krmiva, průjmem, hubnutím, naježenou srstí, apatií, skřípáním zubů a v některých případech i smrtí. Nemoc není přenosná na člověka ani na jiné druhy zvířat, ale může se snadno šířit mezi králíky.
Jak se kokcidióza přenáší a kdo je nejvíce ohrožen?
Hlavním zdrojem nákazy jsou infikovaní dospělí králíci, kteří vylučují vajíčka kokcídií (oocysty) do trusu nebo moči.
Tyto oocysty jsou velmi odolné vůči vnějšímu prostředí i běžným dezinfekčním prostředkům.
Můžou přežívat v podestýlce, krmivu, vodě, na povrchu těla zvířat nebo na rukou chovatelů. Králíci se nakazí, když pozřou oocysty z kontaminovaného zdroje. Nákaza se může také přenášet od matky na mláďata během kojení nebo přes placentu.
Nejvíce náchylní k onemocnění jsou mladí králíci do 10. týdne věku, zejména v období odstavu, kdy ztrácejí ochranu protilátkami od matky.
Onemocnět mohou ale i starší králíci, pokud jsou vystaveni stresu, špatnému krmení, změně prostředí nebo jiným nepříznivým faktorům, které naruší jejich imunitu nebo střevní mikroflóru.
Jak poznat a diagnostikovat kokcidiózu?
Příznaky kokcidiózy se mohou lišit podle druhu a intenzity nákazy, věku a kondice králíka. Někdy se může jednat o mírný nebo bezpříznakový průběh, který se projeví jen sníženým růstem nebo zhoršenou kvalitou srsti.
V jiných případech se může jednat o akutní nebo chronickou formu, která se projeví vážnými trávicími potížemi, zánětem sliznice střeva nebo jater, krvácením, zvětšením břicha, dehydratací, anémií, ztrátou chuti k jídlu, letargií, bolestí nebo dokonce smrtí.
Kokcidiózu lze diagnostikovat vyšetřením trusu na přítomnost oocyst kokcídií mikroskopicky (koprologické vyšetření) nebo pomocí speciálních testů.
Je vhodné provádět pravidelné kontroly trusu, zejména před zahájením chovné sezony nebo při podezření na nákazu.
Jak léčit a předcházet kokcidióze?
Léčba kokcidiózy spočívá v podávání speciálních léků proti kokcídiím (kokcidiostatik), které ničí nebo potlačují růst parazitů.
Tyto léky se podávají buď individuálně nebo kolektivně do krmiva nebo vody. Léčba by měla být zahájena co nejdříve po stanovení diagnózy a pokračovat po dobu 5 až 10 dnů podle pokynů veterinárního lékaře.
Kromě toho je nutné zajistit králíkům dostatek čerstvé vody, kvalitní krmivo, vitamíny a minerály, aby se podpořila jejich regenerace a imunita. V případě průjmu nebo dehydratace je možné podávat i rehydratační roztoky nebo infuze.
Prevence kokcidiózy spočívá především v dodržování dobré hygieny a dezinfekce chovu. Je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat kotce, podestýlku, krmítka, napáječky a nářadí, které přichází do kontaktu s králíky.
Je také důležité izolovat a léčit nemocné králíky, nezavádět do chovu nové králíky bez předchozí karantény a testování, nekupovat králíky z neznámých nebo podezřelých zdrojů, nekrmit králíky kontaminovaným nebo zkaženým krmivem, nevystavovat králíky zbytečnému stresu nebo změnám prostředí.
Dále je možné podávat králíkům preventivně kokcidiostatika nebo probiotika, které podporují zdravou střevní mikroflóru a imunitu.
V našem obchodě si můžete zakoupit podestýlky pro hlodavce nebo také králíkárny.
Kromě toho, si u nás můžete zakoupit krmivo pro králíky od značky Energys. Mezi nejprodávanější patří Energys králík Gold Forte.
Zdroje článku:
Parasitic Diseases of Rabbits - Exotic and Laboratory Animals - MSD Veterinary Manual [online]. [cit. 16. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.msdvetmanual.com/exotic-and-laboratory-animals/rabbits/parasitic-diseases-of-rabbits
Coccidiosis in rabbits | Vets4Pets [online]. [cit. 16. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.vets4pets.com/pet-health-advice/rabbit-advice/coccidiosis-and-your-rabbit/