Borůvky jsou lahodným a zdravý ovocem, které si můžeme vypěstovat i na vlastní zahradě. Abychom se dočkali bohaté úrody, je důležité jim dopřát dostatek živin. Hnojení je klíčovou součástí péče o borůvky, ale je nutné ho provádět ve správný čas a správným způsobem. V tomto článku se dozvíte, kdy a jak hnojit borůvky, abyste podpořili jejich růst a plodnost.
Obecně platí, že borůvky hnojíme třikrát ročně
1) Na jaře
- Po odkvětu mrazů, obvykle v březnu, aplikujeme hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Dusík podpoří růst listů a výhonů, čímž rostlina získá sílu pro tvorbu květů a plodů.
- Vhodné je použít granulované hnojivo s postupným uvolňováním živin, které zajistí, že rostlina bude mít po delší dobu k dispozici potřebný dusík.
- Množství hnojiva se řídí podle stáří a velikosti rostliny. Dodržujte pokyny na etiketě hnojiva.
2) Během vegetačního období
- V období tvorby plodů, od května do června, hnojíme hnojivem s vyváženým obsahem živin. To znamená, že hnojivo by mělo obsahovat dusík, fosfor a draslík v poměru, který je ideální pro borůvky.
- Vhodné je použít tekuté hnojivo, které se snadno vstřebává do půdy a je rostlinou rychle využito.
- Hnojíme v menších dávkách a častěji, například jednou za dva týdny.
3) Na podzim
- Před zimou, v září nebo říjnu, aplikujeme hnojivo s vysokým obsahem draslíku. Draslík pomůže rostlinám zdárně přezimovat a podpoří tvorbu květních pupenů na jaře.
- Vhodné je použít granulované hnojivo s pomalým uvolňováním živin, které se do půdy uvolňuje během zimy a jara.
- Množství hnojiva se řídí podle stáří a velikosti rostliny. Dodržujte pokyny na etiketě hnojiva.
Nejlepší hnojivo na borůvky
Červí (Hmyzí) hnůj FRASSIO je špičkové organické NPK hnojivo vyrobené z trusu Potemníka moučného, ideální pro ekologické zemědělství a přírodní zahradničení.
Organické hmyzí hnojivo FRASSiO je nabité živinami, které vaše borůvky potřebují k růstu silných a zdravých rostlin a k produkci bohaté úrody lahodných plodů.
Jaké jsou výhody?
Pěstování borůvek
1) Výběr stanoviště a sazenic
- Stanoviště: Borůvky preferují slunné stanoviště s kyselou půdou (pH 4,5 - 5,5). Pokud nemáte na zahradě přirozeně kyselou půdu, budete muset půdu upravit rašelinou nebo jiným kyselým substrátem.
- Sazenice: Sazenice borůvek si můžete zakoupit v zahradnictví nebo si je vypěstovat ze semen. Pokud se rozhodnete pro koupi sazenic, vybírejte zdravé rostliny s pevnými kořeny a bez známek chorob.
2) Výsadba
- Borůvky se sází na podzim nebo brzy na jaře.
- Vykopejte jámu o něco větší, než je kořenový bal sazenice.
- Do jámy vložte sazenici a zasypte ji zeminou smíchanou s rašelinou.
- Důkladně zalijte.
3) Péče o borůvky
- Zalévání: Borůvky vyžadují pravidelnou zálivku, zvláště v suchém počasí. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená.
- Hnojení: Borůvky hnojíme třikrát ročně: na jaře, v létě a na podzim. Používejte hnojivo určené pro borůvky s nízkým obsahem chloru a vysokým obsahem železa.
- Mulčování: Půdu kolem borůvek mulčujte kůrou, pilinami nebo rašelinou. Mulčování pomůže udržet vlhkost v půdě, potlačí růst plevele a ochrání kořeny rostlin před mrazem.
- Řez: Borůvky se řežou pouze minimálně. Odstraňujte pouze suché, poškozené nebo nemocné větve.
- Ochrana před škůdci a chorobami: Borůvky mohou být napadeny škůdci, jako jsou mšice a svilušky. Mohou se u nich také vyskytnout choroby, jako je hniloba bobulových plodů a padlí. Napadení škůdci a chorobami lze předejít preventivními opatřeními, jako je pěstování odolných odrůd, udržování čistoty na zahradě a pravidelná kontrola rostlin.
4) Sklizeň
- Borůvky dozrávají v závislosti na odrůdě od konce června do konce srpna.
- Plodí se na jednoletém dřevě, proto je důležité každý rok odstraňovat staré větve a podporovat růst nových výhonů.
- Zralé borůvky jsou tmavě modré a snadno se oddělují od větví.
- Sklízejte borůvky ráno, když jsou ještě chladné.
Pěstování borůvek je zábavná a obohacující činnost, která vám přinese lahodné a zdravé plody.
Dodržováním výše uvedených tipů zajistíte, že vaše borůvky budou prosperovat a přinesou vám bohatou úrodu.
Jak se starat o borůvky?
1) Vhodné stanoviště
Borůvky preferují slunečné stanoviště s kyselou půdou (pH 4,5 - 5,5).
Pokud vaše zahrada přirozeně kyselou půdu nemá, je nutné ji upravit rašelinou nebo jiným kyselým substrátem.
2) Pravidelná zálivka
Borůvky vyžadují dostatek vláhy, avšak nesnesou přemokření.
Půdu udržujte vlhkou, ale ne rozmokřenou. V horkém a suchém počasí zalévejte častěji, v chladnějším a deštivém období zálivku omezte.
3) Hnojení
Během vegetačního období hnojte borůvky třikrát:
- Na jaře: Po odkvětu mrazů aplikujte hnojivo s vysokým obsahem dusíku pro podporu růstu listů a výhonů.
- V létě: Během tvorby plodů použijte hnojivo s vyváženým obsahem živin (dusík, fosfor, draslík) pro podporu kvetení a plodnosti.
- Na podzim: Před zimou aplikujte hnojivo s vysokým obsahem draslíku pro podporu zdárného přezimování a tvorby květních pupenů na jaře.
4) Mulčování
Půdu kolem borůvek pokryjte mulčovací vrstvou z kůry, pilin, rašeliny nebo drceného listí.
Mulčování pomůže udržet vlhkost v půdě, potlačí růst plevele a ochrání kořeny rostlin před mrazem.
5) Řez
Borůvky se řežou jen minimálně. Odstraňujte pouze suché, poškozené nebo nemocné větve.
Pravidelným řezem starších větví podpoříte růst nových výhonů a zajistíte bohatou úrodu.
6) Ochrana před škůdci a chorobami
Borůvky mohou být napadeny škůdci (mšice, svilušky, vrtulníci) a chorobami (hniloba bobulových plodů, padlí).
Preventivní opatření, jako je pěstování odolných odrůd, udržování čistoty na zahradě a pravidelná kontrola rostlin, pomohou předcházet napadení.
V případě výskytu škůdců a chorob je nutné rostliny ošetřit vhodnými insekticidy nebo fungicidy.
7) Sklizeň
Doba zrání borůvek se liší podle odrůdy, obvykle nastává od konce června do konce srpna.
Zralé plody jsou tmavě modré a snadno se oddělují od větví. Sklízejte je ráno, když jsou ještě chladné.
Přírodní hnojiva
- Kompost: Zralý kompost je bohatý na živiny a organickou hmotu, která zlepšuje strukturu půdy a podporuje růst mikroorganismů prospěšných pro borůvky. Kompost aplikujte na jaře a na podzim v rozprostřené vrstvě kolem rostlin a zapravte ho do půdy.
- Hnoj z hnoje koní nebo krav: Hnoj z hnoje koní nebo krav je další skvělý zdroj živin pro borůvky. Je důležité nechat hnoj vyzrát po dobu alespoň 6 měsíců, aby se rozložil a ztratil silný zápach. Zralý hnoj aplikujte na jaře a na podzim v rozprostřené vrstvě kolem rostlin a zapravte ho do půdy.
- Rašelina: Rašelina je kyselý substrát, který je ideální pro borůvky, které preferují kyselou půdu. Rašelinu můžete použít k úpravě pH půdy nebo ji smíchat s kompostem nebo hnojem z hnoje koní/ krav a aplikovat ji kolem rostlin.
- Piliny: Piliny z jehličnatých stromů (borovice, smrk) jsou dalším dobrým zdrojem organické hmoty pro borůvky. Piliny před použitím namočte na 24 hodin do vody, aby se zbavily tříslovin, které by mohly rostlinám ublížit. Namočené piliny aplikujte v rozprostřené vrstvě kolem rostlin a zapravte je do půdy.
- Pokosená tráva: Pokosená tráva je bohatá na dusík a další živiny, které jsou prospěšné pro borůvky. Nechte trávu na zahradě uschnout a poté ji zapravte do půdy kolem rostlin.
Nejčastější otázky
Kdy naposledy hnojit borůvky?
Borůvky naposledy hnojte koncem léta, ideálně v srpnu. Tím zajistíte, že keře budou mít dostatek živin na přípravu na zimu a podporu růstu pro příští sezónu.
Jakou rašelinu na borůvky?
Pro borůvky je nejlepší použít kyselou rašelinu s pH 4,0 až 5,0. Vhodná je speciální rašelina pro kyselomilné rostliny, která udržuje správnou kyselost půdy potřebnou pro jejich růst.
Kdy a jak stříhat borůvky?
Borůvky stříhejte na jaře, ještě před tím, než začnou rašit nové výhony. Odstraňte staré, poškozené nebo nemocné větve a zřeďte přebytečné výhony, aby keř měl vzdušnou strukturu.
Čím mulčovat borůvky?
Borůvky mulčujte kyselým materiálem, jako je borová kůra, dřevěné piliny nebo jehličí. Mulč pomáhá udržet vlhkost, potlačuje plevele a udržuje kyselost půdy.
Související články:
Zdroje článku:
A Tasty Task: Fertilizing Blueberries and Blackberries [online]. [cit. 17. 06. 2024]. Dostupné z: https://southernlivingplants.com/planting-care/a-tasty-task-fertilizing-blueberries-and-blackberries/
Easy Guide To Fertilizing Blueberry Plants | Jung Seed’s Gardening Blog [online]. [cit. 17. 06. 2024]. Dostupné z: https://blog.jungseed.com/an-easy-guide-to-fertilizing-blueberry-plants/
Suggested Fertilizer Practices For Blueberries | Soil Nutrient Analysis Laboratory [online]. [cit. 17. 06. 2024]. Dostupné z: https://soiltesting.cahnr.uconn.edu/suggested-fertilizer-practices-for-blueberries/