Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky, kteří potřebují správnou a vyváženou stravu, aby byli zdraví a šťastní. Co by tedy mělo tvořit jejich jídelníček a jaké potraviny by jim mohly ublížit? V tomto článku vám poradíme, jak krmit králíky vhodně a bezpečně.
Základní krmivo: seno a granule
Základem králičí stravy by mělo být kvalitní seno, které by mělo být k dispozici neustále. Seno je bohaté na vlákninu, která je nezbytná pro správnou funkci trávicího systému králíka. Pomáhá udržovat zuby králíka v dobrém stavu, protože je nutí je brousit. Seno by mělo tvořit alespoň 70 % králičí stravy.
Kromě sena by měl králík dostávat i kvalitní granule, které jsou speciálně vyrobeny pro jeho potřeby. Granule obsahují důležité vitamíny, minerály a stopové prvky, které králík nemusí dostat z jiných zdrojů.
Granule by měly být bezobilné, tedy neobsahovat obiloviny, které jsou pro králíky nevhodné. Granule by měly tvořit maximálně 10 % králičí stravy a měly by se podávat v omezeném množství, aby se zabránilo obezitě. Doporučené množství granulí je asi 20 g na 1 kg váhy králíka denně.
Doplněk: zelenina, bylinky a ovoce
K senu a granulím by měl králík dostávat i čerstvou zeleninu, bylinky, listy, traviny a větvičky, které mu dodají další vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty.
Zelenina by měla být převážně listová, jako je salát, špenát, hlávkové zelí, petrželová nať, mrkvová nať, kopřiva, pampeliška, jetel, jitrocel a další.
Z plodové, kořenové a košťálové zeleniny by se měla podávat jen malá část, protože obsahuje více cukrů a může nadýmat.
Mezi ně patří mrkev, celer, ředkvička, kedluben, brokolice, květák, okurka, rajče a další. Zelenina by měla tvořit asi 15 % králičí stravy a měla by se podávat v množství asi 1 hrnek na 1 kg váhy králíka denně. Zelenina by měla být čerstvá, umytá a pokojové teploty.
Bylinky, listy, traviny a větvičky jsou také skvělým doplňkem králičího jídelníčku, protože mu poskytují různé chutě, vůně a látky, které podporují jeho imunitu a zdraví.
Jaké bylinky jsou oblíbené?
Mezi oblíbené bylinky patří máta, bazalka, oregano, tymián, rozmarýn, levandule, heřmánek a další. Mezi vhodné listy a větvičky patří jabloň, hrušeň, třešeň, bříza, vrba, lípa, javor, břečťan, bříza, jasan a další.
Trávu a jiné traviny je možné sbírat z čistých a neošetřených míst, ale je třeba je nechat vyschnout, aby se zabránilo zapaření a plísním. Bylinky, listy, traviny a větvičky by měly tvořit asi 5 % králičí stravy a měly by se podávat v malých množstvích.
Ovoce je pro králíky lahodnou pochoutkou, kterou si rádi dopřejí, ale je třeba je podávat jen výjimečně a v malých kouscích, protože obsahuje hodně cukrů a může způsobit průjem.
Mezi vhodné druhy ovoce patří jablko, hruška, banán, pomeranč, mandarinka, kiwi, jahoda, malina, borůvka, angrešt, rybíz a další.
Ovoce by mělo tvořit maximálně 1% králičí stravy a mělo by se podávat v množství asi 1 lžička na 1 kg váhy králíka jednou za týden. Ovoce by mělo být čerstvé, umyté a zbavené pecek a jadérek, které mohou být jedovaté.
Zakázané potraviny: co nesmí jíst králík
Králíci jsou velmi citliví na některé potraviny, které jim mohou způsobit vážné zdravotní potíže, v nejhorším případě smrt.
Proto je třeba se vyhnout podávání těchto surovin a nepodávat ani takové jídlo, u kterého si nejste jisti, zda je vhodné či bezpečné.
Mezi zakázané potraviny patří:
- Brambory: Syrové brambory nejsou vhodné jak pro králíky, tak pro lidi. Nezralé zelené části obsahují toxický solanin, který může způsobit smrt. I přesto, že zralé brambory zelené části neobsahují, nejsou nutričně vhodné pro králíky. Skládají se totiž ze sacharidů ve formě škrobů a taková strava může vést ke gastrointestinální stázi v důsledku nízkého příjmu vlákniny.
- Fazole: Každý, kdo jedl fazole ví, že způsobují nepříjemnou plynatost. Ačkoliv u lidí je to zvládnutelná situace, u králíků tomu tak není. Fazole mohou způsobit nadmutí a plynatost, které může v případě králíků končit smrtí.
- Rebarbora: Každá část této zeleniny je pro králíky jedovatá či škodlivá, od listové zeleniny až po kyselé stonky a kořeny. Rebarbora je nabitá složitými minerály a molekulami, které mohou mít na člověka projímavé účinky a králíci je téměř úplně nestráví
V našem obchodě si můžete zakoupit podestýlky pro hlodavce nebo také králíkárny.
Kromě toho, si u nás můžete zakoupit krmivo pro králíky od značky Energys. Mezi nejprodávanější patří Energys králík Gold Forte.
Zdroje článku:
Rabbits diet [online]. [cit. 15. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/rabbits/diet
RAbbits diet planner [online]. [cit. 15. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/rabbits/diet/planner