Je krtek hlodavec?

Krtek je malé zvíře, které žije pod zemí a vytváří typické hromádky zeminy, zvané krtinec nebo krtina. Mnozí lidé si myslí, že krtek je hlodavec, stejně jako myš nebo potkan. Je to ale pravda? A jak se krtek liší od hlodavců?

je-krtek-hlodavec

Krtek není hlodavec, ale hmyzožravec

Krtek patří do řádu hmyzožravců (Eulipotyphla), který zahrnuje také ježky a rejsky. Hlodavci jsou zase zástupci řádu hlodavců (Rodentia), který je nejpočetnějším řádem savců a zahrnuje myši, potkany, veverky, bobry, morčata a další.

Hlodavci se od ostatních savců odlišují především tím, že mají v horní i dolní čelisti jeden pár dlouhých, stále dorůstajících řezáků, které musí neustále brousit o tvrdou potravu nebo dřevo. Krtek má naopak v čelistech několik malých, ostrých zubů, které používá k lovu a konzumaci hmyzu a jiných bezobratlých.

banner blog bovram

Krtek má speciální adaptace k životu pod zemí

Krtek je velmi dobře přizpůsoben k životu pod zemí. Jeho tělo je válcovité, srst je hustá a hladká, což mu usnadňuje pohyb v úzkých chodbách. Oči má malé a skryté pod kůží, protože pod zemí je tma a zrak by mu byl k ničemu. Naopak má velmi citlivý sluch a čich, kterými dokáže zachytit vibrace a pachy své kořisti.

Krtek má také velmi silné a svalnaté přední končetiny, které jsou vybaveny velkými drápy a jsou vyvrácené směrem ven. Tyto končetiny mu slouží jako lopatky, kterými si razí cestu zeminou. Krtek dokáže vyhrabat až 20 metrů tunelů za den.

Krtek si buduje dva typy tunelů: povrchové, které jsou těsně pod zemí a slouží k hledání potravy a partnerů, a hlubinné, které jsou v hloubce 5 až 20 centimetrů a slouží k obývání a skladování potravy.

V hlubinných tunelech si krtek vytváří komory, kde si staví hnízdo z rostlinného materiálu, kde spí a rodí mláďata.

 

Krtek je užitečným zvířetem, které bychom neměli hubit

Krtek je často považován za škůdce, který ničí zahradní plodiny a kazí trávník. Ve skutečnosti je ale krtek užitečným zvířetem, které bychom neměli hubit. Krtek totiž přispívá k aeraci a zúrodňování půdy, protože svými chodbami propouští vzduch a vodu a přenáší organickou hmotu z hlubších vrstev na povrch.

Také likviduje mnoho škodlivého hmyzu, jako jsou larvy hmyzích škůdců, slimáci, plži a další.

Pokud nám krtci vadí na zahradě nebo na trávníku, můžeme se jich zbavit přírodními způsoby, které jim nezpůsobí újmu.

Například můžeme použít rostliny, které krtky odpuzují svým silným zápachem, jako jsou například macešky, narcisy, česnek, cibule, pelyněk nebo levandule. Tyto rostliny můžeme vysadit kolem krtinců nebo do chodeb.

Další možností je použít zvukové nebo vibrací plašiče, které krtky ruší a odrazují. Tyto plašiče můžeme zapíchnout do země nebo do krtinců.

 

Jak se zbavit krtka?

Můžete například vyzkoušet v naší nabídce:

  1. Plašiče a odpuzovače na krtky
  2. Pasti na krtky

Zdroje článku:

Living with wildlife: Moles | Washington Department of Fish & Wildlife [online]. [cit. 04. 01. 2024]. Dostupné z: https://wdfw.wa.gov/species-habitats/living/species-facts/moles

How Deep Do Moles Dig? | Pets on Mom.com [online]. [cit. 04. 01. 2024]. Dostupné z: https://animals.mom.com/deep-moles-dig-10091.html