Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky, ale také hospodářskými zvířaty, která se chovají pro maso a kožešinu. Ať už máte králíka jako společníka nebo jako zdroj příjmů, je důležité dbát na jeho zdraví a prevenci nemocí. Králíci mohou trpět různými infekčními i neinfekčními onemocněními, které mohou způsobit vážné komplikace nebo dokonce úhyn. V tomto článku vám představíme některé z nejčastějších nemocí králíků, jejich příznaky, příčiny, léčbu a prevenci.
Infekční nemoci králíků
Infekční nemoci králíků jsou způsobeny různými mikroorganismy, jako jsou viry, bakterie, paraziti nebo houby. Tyto nemoci se mohou přenášet mezi králíky přímým nebo nepřímým kontaktem, prostřednictvím vzduchu, vody, potravy, kousnutí hmyzem nebo jinými zvířaty.
Některé infekční nemoci králíků jsou velmi nakažlivé a mohou se rychle šířit v celém chovu. Proto je nutné dodržovat hygienická opatření, pravidelně dezinfikovat králíkárny a klece, omezovat styk s divokými králíky a jinými zvířaty, podávat kvalitní a čerstvou potravu a vodu, a v případě podezření na nemoc okamžitě vyhledat veterináře.
Některé infekční nemoci králíků se také dají předcházet očkováním, které by mělo být prováděno každoročně.
Mezi nejzávažnější a nejrozšířenější infekční nemoci králíků patří:
Králičí mor
Králičí mor je vysoce nakažlivý a může způsobit smrtelné onemocnění způsobené virem. Postihuje králíky starší než dva měsíce a projevuje se horečkou, apatií, krvácením z nosu, úst nebo konečníku a náhlou smrtí.
Nemoc se přenáší kontaktem s infikovanými králíky, jejich sekrety, trusem, krví, mrtvolami, potravou, vodou, nádobím, klecemi, oblečením nebo hmyzem. Léčba je obtížná a neúčinná, proto je důležitá prevence očkováním a karanténou nemocných zvířat. Očkování by mělo být provedeno ve věku 6-8 týdnů a opakováno každý rok.
Myxomatóza
Je další smrtelné virové onemocnění králíků, které se projevuje zduřením očních víček, nosu, uší a genitálií, hnisavým zánětem spojivek, horečkou, nechutenstvím, slabostí a dehydratací.
Nemoc se přenáší kontaktem s infikovanými králíky nebo kousnutím hmyzem, jako jsou komáři, blechy nebo mšice. Léčba je symptomatická a má malou šanci na úspěch, proto je důležitá prevence očkováním a ochranou před hmyzem. Očkování by mělo být provedeno ve věku 6-8 týdnů a opakováno každých 6 měsíců.
Kokcidióza
Je parazitární onemocnění způsobené prvoky, kteří napadají střeva nebo játra králíků. Projevuje se průjmem, zácpou, nadmutím, hubnutím, anémií, nechutenstvím, apatií, nahrbením, skřípáním zubů, dehydratací a někdy i krvácením z konečníku.
Nemoc se přenáší kontaktem s infikovaným trusem, potravou, vodou, nádobím, klecemi nebo prostřednictvím matky na mláďata. Léčba spočívá v podávání antiparazitik, antibiotik, probiotik, vitamínů a rehydratačních roztoků.
Prevence spočívá v dodržování hygieny, podávání kvalitní a čerstvé potravy a vody, a pravidelném odčervování králíků.
Pasteurelóza
Je bakteriální onemocnění způsobené bakterií Pasteurella multocida, která napadá dýchací cesty, uši, oči, kůži, klouby nebo krevní oběh králíků.
Projevuje se rýmou, kašlem, dušností, zánětem uší, očí, kůže nebo kloubů, hnisavým výtokem z nosu, očí nebo uší, horečkou, nechutenstvím, apatií, hubnutím, zvracením, průjmem, křečemi nebo smrtí.
Nemoc se přenáší kontaktem s infikovanými králíky, jejich sekrety, trusem, krví, mrtvolami, potravou, vodou, nádobím, klecemi, oblečením nebo vzduchem. Léčba spočívá v podávání antibiotik, protizánětlivých a podpůrných léků.
Prevence spočívá v dodržování hygieny, izolaci nemocných zvířat, pravidelné kontrole zdravotního stavu králíků a omezení stresu.
Neinfekční nemoci králíků
Neinfekční nemoci králíků jsou způsobeny různými vnitřními nebo vnějšími faktory, jako jsou poruchy trávení, metabolismu, hormonů, imunity, nervového systému, krevního oběhu, kostí, svalů, kůže, zubů, očí, uší nebo pohlavních orgánů.
Tyto nemoci se nepřenášejí mezi králíky, ale mohou být dědičné, vrozené, získané nebo vyvolané nevhodnou stravou, péčí, prostředím, zraněním, otravou, alergií nebo stresem.
Léčba a prevence závisí na konkrétní příčině a typu onemocnění, ale obecně platí, že je třeba zajistit králíkovi optimální podmínky chovu, vyváženou a pestrou stravu.
Zubní problémy
Jsou častou příčinou zdravotních potíží u králíků, protože jejich zuby neustále rostou a mohou se deformovat, přerůstat, zanítit nebo zlomit. To může vést k bolesti, nechutenství, hubnutí, slinění, zánětu dásní, tvorby abscesů, zhoršení trávení nebo infekci celého organismu.
Léčba spočívá v pravidelném broušení, ošetřování nebo odstraňování postižených zubů pod anestézií. Prevence spočívá v podávání dostatečného množství vlákniny, tvrdé a suché potravy, větviček, sena nebo dřevěných hraček, které pomáhají opotřebovávat zuby.
Podkožní paraziti
Jsou drobní červi, kteří žijí pod kůží králíků a způsobují svědění, olupování, ztrátu srsti, zánět kůže, vředy, infekce nebo alergické reakce. Nejčastějšími podkožními parazity králíků jsou svrabovka králičí (Sarcoptes scabiei var. cuniculi), svrabovka ušní (Psoroptes cuniculi) a vlasovec králičí (Cheyletiella parasitivorax).
Nemoc se přenáší kontaktem s infikovanými králíky, jejich srstí, trusem, potravou, vodou, nádobím, klecemi, oblečením nebo prostřednictvím matky na mláďata.
Léčba spočívá v podávání antiparazitik, protizánětlivých a dezinfekčních přípravků. Prevence spočívá v dodržování hygieny, pravidelném česání a prohlížení srsti, odčervování králíků a ošetřování prostředí.
Zánět močových cest
Je zánětlivé onemocnění močového měchýře, močovodu, močoviny nebo ledvin králíků, které se projevuje obtížným, bolestivým nebo krvavým močením, častým olizováním genitálií, nechutenstvím, apatií, horečkou, dehydratací nebo selháním ledvin.
Příčinou může být infekce bakteriemi, kameny, pískem, krystaly nebo nádory v močových cestách, nedostatečný příjem tekutin, nevhodná strava, stres nebo hormonální nerovnováha.
Léčba spočívá v podávání antibiotik, protizánětlivých, analgetických a diuretických léků, rehydratačních roztoků a chirurgickém odstranění kamenů nebo nádorů. Prevence spočívá v podávání dostatečného množství vody, vlákniny, sena a zeleniny, omezení kalcia, bílkovin a škrobu v potravě, a snížení stresu.
V naší kategorii si můžete zakoupit králíkárny nebo kvalitní krmivo a podestýlku pro králíky.
Zdroje článku:
Diseases in Rabbits | VCA Animal Hospitals [online]. [cit. 31. 01. 2024]. Dostupné z: https://vcahospitals.com/know-your-pet/diseases-in-rabbits
Disorders and Diseases of Rabbits - All Other Pets - MSD Veterinary Manual [online]. [cit. 31. 01. 2024]. Dostupné z: https://www.msdvetmanual.com/all-other-pets/rabbits/disorders-and-diseases-of-rabbits