Králíci jsou oblíbenými domácími mazlíčky, kteří nás potěšují svou roztomilostí a inteligencí. Bohužel, jako každé zvíře, mohou trpět různými nemocemi, z nichž některé jsou přenosné i na člověka. Tyto nemoci se nazývají zoonózy a je důležité je včas rozpoznat a léčit, aby nedošlo k ohrožení zdraví nás i našich králíčků.
Jaké nemoci se vyskytují nejvíce?
Mezi nejčastější zoonózy, které se vyskytují u králíků, patří:
1) Trichofytóza
Je to kožní onemocnění způsobené houbou, která napadá srst a kůži. Projevuje se lysými fleky, zarudnutím, svěděním a loupáním.
Nákaza se přenáší přímým kontaktem s nemocným zvířetem nebo kontaminovanými předměty.
Léčba spočívá v podávání antimykotik a dezinfekci prostředí. Trichofytóza je přenosná na člověka, kde se projevuje podobně jako u zvířat.
2) Tularemie
Jedná se o bakteriální nákazu, která je přenosná z volně žijících hlodavců na králíky i člověka. Způsobuje hnisavá ložiska v játrech, zduření mízních uzlin a sleziny.
Léčba je velmi náročná, postižení jedinci většinou za několik dní uhynou. U člověka se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, zánětem oka a vyrážkou. Léčba probíhá antibiotiky, ale je nutné začít co nejdříve.
3) Encefalitozoonóza
Infekční onemocnění králíka, které způsobuje prvok Encephalitozoon cuniculi. Typickými projevy jsou narušení smyslu pro rovnováhu a náklon hlavy na stranu a pak také onemocnění oční koule.
Jiná zvířata se sice mohou občas nakazit, ale neonemocní. Encefalitozoonóza je přenosná také na člověka, většinou také probíhá bez příznaků. Nebezpečná však může být pro pacienty s AIDS.
4) Pasteurelóza
Jedná se o onemocnění způsobené bakterií Pasteurella multocida, proti kterému lze rovněž vakcinovat. Mezi projevy patří horečka, rýma, výtoky z nosu, dýchací potíže a postižení dalších orgánů.
Nemoc se šíří volně žijícími hlodavci. Léčba probíhá pomocí antibiotik, je s ní nutno začít co nejdříve. U člověka se může projevit zánětem kůže, oka, ucha nebo plic.
5) Kokcidióza
Jedná se o parazitární onemocnění způsobené prvoky rodu Eimeria, kteří parazitují ve střevech a játrech. U mladých králíků může mít akutní průběh končící smrtí. Příznaky zpočátku mohou probíhat skrytě a každé oslabení (vakcinace, změna prostředí, změna krmiva), je pro zvíře životu nebezpečné.
Důležitým krokem je pravidelný rozbor trusu. Proti kokcidiím slouží speciální léky od veterináře. U člověka se může projevit průjmem, bolestmi břicha, horečkou a zvracením.
Jak vidíme, existuje několik nemocí, které mohou ohrozit zdraví našich králíků i nás samotných. Proto je důležité dodržovat preventivní opatření, jako je očkování, hygiena, kvalitní krmivo, pravidelné prohlídky u veterináře a včasná léčba případných příznaků. Tím si zajistíme, že naši králíčci budou zdraví a šťastní a my s nimi.
V naší kategorii si můžete zakoupit králíkárny nebo kvalitní krmivo a podestýlku pro králíky.
Zdroje článku:
Zoonoses Associated with Rabbits | Institutional Animal Care and Use Committee | Washington State University [online]. [cit. 01. 02. 2024]. Dostupné z: https://iacuc.wsu.edu/zoonoses-associated-with-rabbits/
Infectious Diseases in Rabbits | VCA Animal Hospital | VCA Animal Hospitals [online]. [cit. 01. 02. 2024]. Dostupné z: https://vcahospitals.com/know-your-pet/rabbits-diseases