Jak postavit výběh pro želvu?

Želvy jsou zajímaví a oblíbení domácí mazlíčci, kteří potřebují vhodné podmínky pro svůj zdravý a spokojený život. Pokud máte možnost, dopřejte své želvě venkovní výběh, kde bude mít dostatek prostoru, světla, tepla a zelené potravy. V tomto článku vám poradíme, jak vyrobit výběh pro želvu na zahradě nebo na balkóně.

jak-postavit-vybeh-pro-zelvu

Co budete potřebovat?

Pro výrobu výběhu pro želvu budete potřebovat následující materiály a nářadí:

  • Dřevěné prkna nebo palisády na ohraničení výběhu
  • Kovová síť nebo pletivo na zabezpečení výběhu proti predátorům a úniku želvy
  • Vruty, šrouby, hřebíky nebo svorky na spojení dřevěných prvků
  • Pilka, vrtačka, šroubovák, kladivo nebo kleště na zpracování materiálů
  • Zemina, písek, kameny, dřevěné kmeny, kůra nebo rašelina na vytvoření terénu výběhu
  • Rostliny, byliny, květiny, tráva nebo listí na zajištění potravy a úkrytu pro želvu
  • Bouda, domeček, skleník nebo plastová krabice na poskytnutí útulného a teplého místa pro želvu
  • Miska na vodu, kameny nebo keramické dlaždice na umožnění napití a vyhřívání želvy

banner blog bovram

Jak postupovat při výrobě?

Postupujte podle těchto kroků, abyste vyrobili výběh pro želvu:

  1. Vyberte vhodné místo pro výběh: ideálně by mělo být dobře osluněné, chráněné před větrem a deštěm, a dostatečně velké pro vaši želvu. Pokud máte zahradu, můžete využít jižní nebo jihovýchodní stranu. Pokud máte balkón, zvolte ten, který je orientován na jih nebo na západ.
  2. Vyměřte a vyznačte obrys výběhu: můžete použít provázek, křídu nebo sprej. Velikost výběhu závisí na počtu a druhu želv, které chováte. Obecně platí, že čím větší, tím lépe. Pro jednu nebo dvě želvy rodu testudo (např. želvu zelenavou, žlutohnědou nebo vroubenou) postačí výběh o velikosti 2 x 2 metry. Pro želvu pardálovou nebo uhlířskou by měl být výběh alespoň 3 x 3 metry.
  3. Připravte materiály na ohraničení výběhu: můžete použít dřevěná prkna nebo palisády, které zapíchnete do země nebo připevníte k sobě vruty nebo šrouby. Výška ohraničení by měla být alespoň 30 cm, aby želva nemohla přelézt. Pokud máte balkón, můžete využít stávající zábradlí nebo zídku jako ohraničení.
  4. Připravte materiály na zabezpečení výběhu: můžete použít kovovou síť nebo pletivo, které natáhnete nad výběh a připevníte k ohraničení hřebíky nebo svorkami. Síť nebo pletivo by mělo mít malé oky, aby želva nemohla prostrčit hlavu nebo končetiny. Zabezpečení výběhu je důležité, aby želva nebyla napadena ptáky, kočkami, psy nebo jinými zvířaty.
  5. Vytvořte terén výběhu: můžete použít zeminu, písek, kameny, dřevěné kmeny, kůru nebo rašelinu, které rozmístíte po výběhu tak, aby vytvořily různorodé a zajímavé prostředí pro želvu. Můžete vytvořit kopečky, jamky, skály, tunely nebo jeskyně, kde se želva bude moci schovat, hrabat nebo spát. Pokud máte balkón, můžete použít květináče, truhlíky, bedny nebo plastové nádoby, které naplníte zeminou nebo pískem a vytvoříte v nich terénní útvary.
  6. Vysaďte rostliny do výběhu: můžete použít rostliny, byliny, květiny, trávu nebo listí, které zasadíte do země nebo do květináčů a rozmístíte po výběhu tak, aby poskytovaly potravu a úkryt pro želvu. Můžete využít rostliny, které jsou vhodné pro želvy, jako jsou jetel, pampeliška, kopřiva, šťovík, měsíčnice, sedmikráska, šalvěj, tymián, oregano, levandule, rozmarýn, heřmánek, maceška, ibišek, fíkovník nebo aloe. Pokud máte balkón, můžete použít rostliny, které jsou odolné vůči suchu a slunci, jako jsou sukulenty, kaktusy, skalničky nebo trnitá růže.
  7. Umístěte bouda, domeček, skleník nebo plastovou krabici do výběhu: tyto předměty budou sloužit jako útulné a teplé místo pro želvu, kde se bude moci schovat, odpočívat nebo přečkat chladné nebo deštivé počasí. Můžete použít dřevěnou boudu, kterou postavíte nebo koupíte, domeček z proutí, skleník z plastu nebo dřeva, nebo plastovou krabici, kterou opatříte otvory pro větrání. Uvnitř boudy, domečku, skleníku nebo krabice můžete položit slámu, seno, piliny, noviny nebo textil, které poskytnou želvě měkké a suché podloží.
  8. Umístěte teploměr a vlhkoměr do výběhu: tyto přístroje vám pomohou sledovat teplotu a vlhkost výběhu, které by měly být přiměřené pro vaši želvu. Obecně platí, že teplota by měla být mezi 20 a 30 °C, a vlhkost mezi 50 a 70 %. Pokud je teplota nebo vlhkost příliš nízká nebo vysoká, můžete použít zahradní hadici, zavlažovací systém, zastřešení, ohřívač, chladič nebo ventilátor, aby jste je upravili.
  9. Umístěte sluneční lampu nebo UVB žárovku do výběhu: tyto zdroje světla budou poskytovat želvě důležité ultrafialové záření, které je nezbytné pro tvorbu vitamínu D a prevenci metabolických onemocnění. Sluneční lampa nebo UVB žárovka by měla být umístěna nad výběhem tak, aby osvětlovala celou plochu, a zapínána a vypínána podle denního cyklu. Pokud máte balkón, můžete využít přirozené sluneční světlo, pokud je dostatečné a pravidelné.
  10. Zkontrolujte výběh a želvu: než vypustíte želvu do výběhu, ujistěte se, že je výběh bezpečný, čistý, pohodlný a atraktivní pro želvu. Odstraňte všechny ostré, toxické, nebezpečné nebo nevhodné předměty, které by mohly zranit, otrávit, uvěznit nebo stresovat želvu. Udržujte výběh v dobrém stavu, pravidelně ho zalévejte, čistěte, opravujte a obměňujte. Sledujte želvu, jak se chová v novém prostředí, zda je aktivní, zdravá, spokojená a dobře se krmí. Pokud zaznamenáte nějaké problémy, řešte je co nejdříve.

banner blog bovram

Zdroje článku:

How to Build a Turtle Tank | HowStuffWorks [online]. [cit. 01. 02. 2024]. Dostupné z: https://home.howstuffworks.com/home-improvement/how-to-build/how-to-build-turtle-tank.htm

4 Ways to Build an Outdoor Turtle Enclosure - wikiHow [online]. [cit. 01. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Build-an-Outdoor-Turtle-Enclosure