Belgický obr

Králík belgický obr je plemeno, které si zaslouží pozornost nejen pro svou obrovskou velikost, ale i pro svou historii, charakter a využití. Tento článek vám představí základní informace o tomto plemeni, jeho původu, vlastnostech, chovu a péči.

belgicky-kralik_1

Původ a historie plemene

Králík belgický obr je největším plemenem králíků na světě. Jeho průměrná hmotnost se pohybuje mezi 7 a 10 kg, ale existují i jedinci, kteří váží až 12 kg.

Jeho délka těla dosahuje až 70 cm a jeho uši měří až 25 cm. Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Belgii, konkrétně v provincii Flandry, v 19. století.

Původně se jednalo o křížence mezi různými plemeny, jako byl Patagonský králík, Flamandský králík, Stone králík a další....

Cílem šlechtitelů bylo vytvořit velké a plodné plemeno, které by poskytovalo hodně masa a kožešiny. Proto se tomuto plemeni také někdy říká Flanderský obr nebo Patagonský obr.

Králík belgický obr se poprvé objevil na výstavě v Paříži v roce 1887, kde zaujal svou velikostí a zbarvením. Od té doby se rozšířil do mnoha zemí světa, kde si získal oblibu mezi chovateli i milovníky králíků.

V současnosti je toto plemeno uznáno Mezinárodní federací chovatelů králíků (FIC) a existuje několik barevných druhů, jako jsou divoce zbarvený, železitý, žlutý, modře divoce zbarvený nebo černý.

Kromě toho se vyvinula i varianta albína, která je považována za samostatné plemeno s jiným standardem.

 

Charakter a vlastnosti plemene

Králík belgický obr je klidný, dobromyslný a přátelský králík, který se dobře snáší s lidmi i jinými zvířaty. Je inteligentní, zvědavý a učenlivý, proto se dá i snadno cvičit a naučit různým trikům.

Je to také plodné plemeno, které může mít až 12 mláďat v jednom vrhu. Samice jsou schopné se rozmnožovat již v osmém měsíci života a samci v devátém. Průměrná délka života tohoto plemene je 5 až 7 let, ale někteří jedinci mohou žít i déle.

Králík belgický obr má krátkou a hustou srst, která je hladká na dotek a lesklá na pohled. Jeho zbarvení je různorodé a závisí na barevném rázu.

Nejčastějším je divoce zbarvený ráz, který má hnědou srst s černými pruhy a bílým břichem. Železitý ráz má tmavě hnědou srst s červeným nádechem a bílým břichem.

Králík belgický obr má obří tělesný rámec, který je dobře osvalený a harmonický. Jeho hlava je velká, široká a mírně protáhlá.

Oči jsou kulaté a lesklé, jejich barva závisí na zbarvení srsti. Uši jsou dlouhé, široké a vzpřímené, jejich délka by měla být alespoň čtvrtinou délky těla.

bylinky-pro-kraliky

 

Chov a péče o plemeno

Králík belgický obr je náročné plemeno, které vyžaduje dostatek prostoru, kvalitní stravu a pečlivou hygienu. Jeho králíkárna by měla být prostorná, suchá, čistá a dobře větraná.

Kotec by měl mít rozměry alespoň 150x100x75 cm a měl by být vybaven podestýlkou, hnízdem, napáječkou, krmítkem a hračkami. Jeho krmivo by mělo být vyvážené a obsahovat seno, granule, zeleninu, ovoce a vodu.

Strava by měla být pestrá a bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály. Srst by měla být pravidelně kartáčována a kontrolována na parazity.

Zuby by měly být sledovány na přerůstání a případně zkracovány. Jeho oči, uši, nos a konečník by měly být čištěny a ošetřovány.

Březost a porod

Jeho březost trvá průměrně 31 dní, ale může se lišit od 28 do 35 dní. Před porodem by měla být samice umístěna do samostatného krytu s hnízdem, které si sama vystele srstí.

Počet mláďat v jednom vrhu se pohybuje od 6 do 12, ale může být i více. Mláďata se rodí holá, slepá a bezmocná. Samice je kojí jednou nebo dvakrát denně a chrání je před chladem a predátory.

Mláďata otevírají oči ve věku 10 až 14 dní a začínají se pohybovat a prozkoumávat okolí. V tomto období je vhodné je zkontrolovat na pohlaví a zdravotní stav.

Mláďata by měla být odstavena od matky ve věku 8 až 10 týdnů a převedena na pevnou stravu. Mláďata by měla být oddělena podle pohlaví ve věku 4 až 5 měsíců, aby se zabránilo nechtěnému křížení.

co-znamena-kdyz-kralik-chrochta

 

Využití a užitek plemene

Králík belgický obr je plemeno, které má mnohostranné využití a užitek. Jeho hlavním účelem je produkce masa a kožešiny, které jsou vysoce kvalitní a ceněné.

Jeho maso je bílé, jemné, šťavnaté a chutné. Jeho kožešina je hustá, hladká a lesklá, vhodná pro výrobu oděvů a doplňků. Jeho kostra je lehká a má malý podíl kostí na celkové hmotnosti. Jeho výtěžnost masa je okolo 60 %.

Králík belgický obr je také plemeno, které se hodí pro společenské a výstavní účely. Jeho velikost, zbarvení a povaha ho činí atraktivním a sympatickým zvířetem, které si zamiluje každý milovník králíků.

Inteligence, učenlivost a přítulnost ho předurčují k tomu, aby byl skvělým domácím mazlíčkem, který potěší svého majitele. Jeho klid, odvaha a důstojnost ho připravují k tomu, aby byl úspěšným výstavním zvířetem, které zaujme porotce i diváky.

banner blog bovram

našem obchodě si můžete zakoupit podestýlky pro hlodavce nebo také králíkárny.

Kromě toho, si u nás můžete zakoupit krmivo pro králíky od značky Energys. Mezi nejprodávanější patří Energys králík Gold Forte.

Zdroje článku:

Belgický obr – Wikipedie [online]. [cit. 16. 02. 2024]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Belgick%C3%BD_obr

Flemish Giant rabbit - Wikipedia [online]. [cit. 16. 02. 2024]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Flemish_Giant_rabbit

Flemish Giant Rabbit | PetMD [online]. [cit. 16. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.petmd.com/rabbit/breeds/flemish-giant